Ziołowe kosmetyki do włosów - czy warto je stosować?

Ziołowe kosmetyki do włosów są wciąż niedocenianą formą pielęgnacji. Zioła kojarzą się zdecydowanie bardziej jako element diety i właśnie w tej branży są wykorzystywane najczęściej. Jednak na rynku jest dostępnych kilka naprawdę dobrych szamponów do włosów, których skład oparto właśnie na ziołach. Po jakie warto sięgać?

Ziołowe kosmetyki do włosów - czym są?

To nic innego jak produkty, które zawierają dużą ilość naturalnych ekstraktów z roślin o potwierdzonym działaniu leczniczym. Wiele polskich ziół stanowi cenne źródło składników aktywnych, które wpływają korzystnie zarówno na skórę, jak i włosy czy paznokcie. Ich działanie widoczne jest zarówno po zastosowaniu ich w formie naparów czy suplementów, jak i kosmetyków.

Ziołowe kosmetyki do włosów - najlepsze propozycje

W tym rankingu nie pojawią się szeroko znane marki, które czasem urozmaicają skład o niewielką ilość ekstraktów roślinnych. Jest to miejsce dla kosmetyków, których receptura opiera się na tradycji i mimo pojawiających się na przestrzeni lat zmian w składzie, jest ona kluczowa w opracowywaniu tych produktów.

Tradycyjne podejście do pielęgnacji to poleganie na tym, co dobrze znane od setek lat. W sporej części przypadków nauka potwierdza działanie wybranych ziół, dzięki czemu możemy z większą dozą zaufania podchodzić do babcinych rad. Są to przecież dobrze sprawdzone metody, które powstawały w czasach, gdy nie było dostępu do kosmetyków takich, jakie mamy dzisiaj. Wówczas szukano innych sposobów, bo zachowanie higieny było nie tylko kwestią dobrego wyglądu, ale i zdrowia całego organizmu.

Jakie szampony ziołowe wybrać?

Naturalny szampon Bania Agafii Tajga Stories to połączenie chrzanu pospolitego i modraka abisyńskiego. Te dwa składniki pobudzają cebulki włosów do szybszego wzrostu, a zawarte w nich witaminy odżywiają i poprawiają kondycję włosów. Delikatny składnik myjący na bazie mydlnicy lekarskiej zapewnia długotrwałą świeżość, a receptura została opracowana tak, aby odpowiadać również osobom, które szukają kosmetyków wegańskich.

Szampon z serii Tajga Stories dostępny jest również w wersji, która zawiera ekstrakty z aż 37 ziół. Jest to produkt dedykowany włosom osłabionym, matowych, zniszczonym i pozbawionym objętości. Zawarty w składzie napar z ziół wzmacnia, wygładza i odświeża włosy.

Produktem na bazie pospolitej w Polsce rośliny jest szampon Herbal Care. Zawiera on ekstrakt ze skrzypu polnego, który doskonale odbudowuje zniszczone kosmki. Zawarta w skrzypie naturalna krzemionka jest głównym składnikiem, który sprawia, że roślina ta jest jedną z najchętniej wykorzystywanych w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci.

Szampon Herbal Care z czarną rzepą został opracowany z myślą o problemie nadmiernego wypadania włosów. Ekstrakt z korzenia czarnej rzepy działa na tym polu wyjątkowo skutecznie. Dzięki dodatkowym składnikom, takim jak białka pszeniczne, płynna keratyna czy inutec, szampon poprawia wygląd włosów na całej długości: od nasady, aż po same końce.

Suche włosy wymagają znacznie więcej troski, dlatego warto wybrać dla nich odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Jest nim szampon Vis Plantis z lukrecją, lipą i prawoślazem. Te trzy rośliny nadają blasku, wzmacniają i utrzymują nawilżenie. Ekstrakt z lukrecji chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, dodatkowo łagodząc podrażnienia i stany zapalne skóry głowy.

Świetną propozycją dla włosów cienkich i pozbawionych objętości jest z kolei szampon Vis Plantis z czarnuszką, lnem i bawełną. Wyciąg z czarnuszki ogranicza wypadanie włosów i działa przeciwbakteryjnie. Ekstrakty z lnu i bawełny to z kolei intensywne odżywienie kosmyków, przy jednoczesnym działaniu zapobiegającym rozdwajaniu się końcówek.

Szampony ziołowe i inne kosmetyki do włosów są świetną alternatywą dla tradycyjnych produktów drogeryjnych. Dzięki nim możesz odzyskać utracony blask, wzmocnić kosmyki i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Receptury takich produktów są zazwyczaj pozbawione składników, które mogą nadmiernie obciążać włosy i powodować nasilanie się dotychczasowych dolegliwości.