Sucha skóra dłoni - jak o nią zadbać?
Sucha skóra dłoni może pojawić się jako skutek zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i pod wpływem czynników zewnętrznych. Stosowanie słabej jakości, mocno rozwodnionych kremów czy codzienne osuszanie dłoni suszarką z ciepłym nawiewem to najczęstsze przyczyny. Dlatego gdy tylko czujesz, że pojawia się niekomfortowe uczucie, skóra zaczyna się łuszczyć i wysuszać - zacznij działać. Jak?
Sucha skóra dłoni - przyczyny problemu
Najczęstszym źródłem tej dolegliwości jest niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak. Mycie rąk zwykłym mydłem przy użyciu gorącej wody, a przy tym pominięcie etapu nawilżania zaburza równowagę hydrolipidową skóry, przy okazji niszcząc jej mikrobiom. W rezultacie staje się ona bardziej podatna na utratę wilgoci i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.
Kolejną przyczyną może być kontakt z silnymi detergentami lub środkami chemicznymi o drażniącym działaniu. Jeżeli nie zakładasz rękawic, a prace z użyciem tych produktów wykonujesz często, skóra bardzo szybko ulegnie wysuszeniu.
Sucha skóra dłoni pojawia się również sezonowo, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a na dworze panuje chłód. Suche powietrze nasila dolegliwość, a warunki atmosferyczne takie jak mróz i wilgoć prowadzą do powstania dobrych podrażnień i pęknięć.
Wpływ na pojawienie się objawów wysuszenia skóry ma również dieta. Jeżeli jest uboga, nie dostarcza witamin, minerałów i innych składników odżywczych, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z regeneracją skóry i utrzymaniem jej w dobrej kondycji.
Kolejnym czynnikiem, który może powodować wysuszenie skóry, są jej choroby. Tu jednak kluczowa jest diagnoza specjalisty, który na podstawie wywiadu z pacjentem i badań będzie w stanie określić najlepszą metodę leczenia. Sucha skóra dłoni jest wówczas jednym z wielu objawów.
Sucha skóra dłoni - jak zmniejszyć dolegliwość?
Na początek warto zweryfikować, które z powyższych czynników mają wpływ na pojawienie się problemu i na tej podstawie wybrać odpowiedni model działania. Zmiany mogą być niewielkie lub wymagać zastosowania bardziej radykalnych środków.
W przypadku niewłaściwej pielęgnacji sprawa wygląda prosto: trzeba zmienić ją tak, aby odpowiadała potrzebom skóry. Ogromne znaczenie ma tu wybór produktów na podstawie ich składu. Świetnie sprawdzą się te o działaniu nawilżającym i odżywczym, choć od czasu do czasu warto sięgać po cięższe, olejowe formuły. Można stosować również odżywczą kąpiel dłoni w siemieniu lnianym, olej kokosowy czy kąpiel z oliwy z oliwek. Wszystkie te działania przyniosą pożądany efekt.
Gdy problemem są silne detergenty, których musisz używać, rób to zawsze w grubych rękawicach. Nie jest to może najbardziej komfortowe, jednak unikanie kontaktu substancji drażniących ze skórą to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich dłoni. Pamiętaj również o stosowaniu kremów nawilżających za każdym razem, gdy zdejmiesz rękawice i umyjesz dłonie.
Sezonowe wysuszenie skóry ograniczysz poprzez nakładanie ciepłych, ale przewiewnych rękawic i kilkukrotne stosowanie kremów ochronnych, najlepiej takich, które są przeznaczone do zimowej pielęgnacji. Zrezygnuj z rękawiczek wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie pozwalają skórze oddychać i utrudniają odparowywanie wilgoci.
Warto również urozmaicić dietę i sprawić, by była znacznie bardziej różnorodna. Zdarzają się w roku takie okresy, że odżywiamy się dużo gorzej niż zwykle, a konsekwencje tego mogą towarzyszyć nam wiele tygodni lub miesięcy.
Idealnie gładkie dłonie? To możliwe!
Problem suchych dłoni da się rozwiązać, jednak wymaga to trochę wysiłku, aby określić, czego nasza skóra potrzebuje. Odpowiednie kosmetyki i zmiany w pielęgnacji pomogą Ci osiągnąć trwały efekt i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości na długo.