Perfumy męskie na prezent – jak dokonać dobrego wyboru?

Perfumy to jeden z najpopularniejszych prezentów, które możemy znaleźć pod choinką. Znajomość indywidualnych preferencji zapachowych partnera czasem nie wystarcza. By wybrać odpowiedni produkt, warto umiejętnie poruszać się po świecie męskich zapachów. W tym artykule dowiesz się jak wybrać perfumy męskie na prezent.

Perfumy męskie — czyli jakie?

Od lat przyjęło się, że perfumy męskie to starannie dobrane zapachy, które mają za zadanie podkreślać siłę, pewność siebie i zdecydowanie w każdej sytuacji. Prawdziwy facet ma pachnieć tytoniem, skórą i uzewnętrzniać zgromadzony testosteron. Producenci prześcigają się nie tylko w kompozycjach zapachowych, ale także w kształtach i kolorach flakoników. Na początek warto jednak poznać dokładną definicję perfum:

Perfumy to specjalnie przygotowany roztwór alkoholowy składający się z substancji zapachowych w odpowiednio dobranej kompozycji. Słowo „perfumy” pochodzi od francuskiego słowa "par fumée", co w wolnym tłumaczeniu oznacza „przez dym". By uniknąć błędów w wypowiadaniu tego słowa, trzeba wiedzieć, że słowo perfumy jest rzeczownikiem niepoliczalnym i nie posiadającym liczby pojedynczej. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie należy używać określenia „ta perfuma” lub “ten perfum”.

Rodzaje perfum męskich

Perfumy męskie swój skład opierają na grupie podstawowych składników, do których zaliczamy wodę, alkohol etylowy i dodatkowe substancje zapachowe. Aromaty wykorzystane w konkretnych zapachu możemy podzielić na:

 • naturalne substancje pochodzenia roślinnego (np. olejki eteryczne),
 • naturalne substancje pochodzenia zwierzęcego (np. piżmo),
 • syntetyczne substancje zapachowe.

Perfumy męskie a ich stężenie

Kupując perfumy, każdy chce, by jak najdłużej były wyczuwalne. Tutaj trzeba wiedzieć, że intensywność zapachu zależy w głównej mierze od stężenia. Perfumy to dość szerokie określenie, które można podzielić na zapachy różniące się od siebie stężeniem konkretnych składników zapachowym. Obecnie wyróżniamy m.in.:

 • Mgiełki do ciała – 0% - 3%.
 • Wody kolońskie – Eau de Cologne (EdC) – 3% - 5%.
 • Wody toaletowe – Eau de Toilette) – 5% - 10%.
 • Perfumy- 20% - 40%.
 • Ekstrakty perfum (Extrait de Parfum) – 44% - 60%.

Ekstrakty perfum i same perfumy zawierają największe stężenie składników zapachowych, co oznacza, że ich cena będzie najwyższa. Wraz z ceną idzie trwałość. Oznacza to, że tego rodzaju perfumy męskie utrzymają się na skórze i ubraniu najdłużej. Najpopularniejsze na drogeryjnych półkach są jednak wody toaletowe i wody perfumowane.

Perfumy męskie w kolorowych flakonach. Jak je rozpoznać?

Jesteś w drogerii i nie wiesz jaki zapach wybrać? Ogólna zasada mówi, że perfumy można podzielić na 5 podstawowych nut zapachowych. (orientalne, drzewne, kwiatowe, cytrusowe, zielone). Mimo to, że producenci prześcigają się w wyglądzie buteleczek i flakoników, to w większości przypadków po kolorze możemy rozszyfrować dany zapach.

 • Flakony czerwone i pomarańczowe — oznaczają, że w środku znajdziemy orientalne i ciężkie aromaty z dodatkiem słodyczy i nut kwiatowych.
 • Flakony różowe, żółty i zielone — oznaczają zapachy świeże i cytrusowe. Najczęściej w takich buteleczkach znajdziemy perfumy dla kobiet.
 • Flakony czarne i brązowe — pełne są niesamowitych nut drzewnych. To charakterystyczne perfumy męskie, gdzie znaleźć można aromaty piżma, paczuli, imbiru i drzewa sandałowego.
 • Flakony białe i niebieskie — to domena morskich zapachów, których zadaniem jest orzeźwienie i odświeżenie.

Perfumy męskie idealnie podkreślają męski charakter. Warto jednak przed wizytą w drogerii znać pewnie zasady, które ułatwią wybór konkretnego produktu. Zaskocz partnera perfumami oraz…swoją wiedzą na ich temat. Umiejętne rozpoznawanie zapachów sprawia, że żadna buteleczka i flakon nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.